AKTUALNOŚCI

  
 

Koncert z okazji Dnia Niepodległości
14.11.2007
 

13 listopada w Ośrodku Społeczno-Kulturalnym Spółdzielni Mieszkaniowej „Podzamcze” odbył się Koncert z okazji Dnia Niepodległości. W trakcie koncertu Pani Jolanta Tulińska, która przygotowała zespół „Marianki” do występu  i prowadziła koncert, przedstawiła krótką historię odzyskania przez Polskę Niepodległości po 123 latach.

Niepodległa Polska odrodziła się w listopadzie 1918 roku w ciągu zaledwie trzech tygodni. To niezwykłe tempo zaskoczyło ówczesnych obserwatorów wydarzeń politycznych w Polsce i Europie. Dzień 11 listopada był oficjalnym Świętem Narodowym Polski w latach 1937-1939., czyli prawie 20 lat po odzyskaniu niepodległości W 1989 roku wrócił do kalendarza oficjalnych świąt państwowych.

 
7 października 1918 - ogłoszenie niepodległości Polski przez Radę Regencyjną.

25 października 1918 - powołanie rządu Józefa Świeżyńskiego.

30 października 1918 - Polska Komisja Likwidacyjna w Krakowie przejęła władzę w Galicji Zachodniej.

1 listopada 1918 - wybuchły polsko-ukraińskie walki we Lwowie - Bój o Lwów.

3 listopada 1918 - nastąpiła kapitulacja Austro-Węgier.

z 6 na 7 listopada 1918 – powstał w Lublinie Tymczasowy Rząd Ludowy Republiki Polskiej z Ignacym Daszyńskim na czele.

9 listopada - po abdykacji cesarza Wilhelma II proklamowano w Niemczech republikę.

10 listopada - powrócił do Warszawy z internowania w Magdeburgu Józef Piłsudski.

11 listopada - w Compiegne we Francji podpisano zawieszenie broni będące kapitulacją Niemiec i kończące I wojnę światową. ... z ciekawością naokoło, każdy czegoś wyczekiwał, zawiązywały się rozmowy między ludźmi nieznajomymi. Niemców spotykało się niewielu i nie mieli już tak butnych min jak poprzednio, większość z nich miała już na mundurach czerwone rewolucyjne kokardki, dyscyplina rozluźniła się, widziało się i czuło się już zupełną dezorganizację tej karnej armii. Ludność samorzutnie zaczęła rozbrajać żołnierzy, którzy podawali się temu przeważnie bez protestu."   (M. Jankowski, "11 listopada)

 W części I koncertu wykonane zostały pieśni patriotyczne:

 Pierwsza brygada (pieśń legionów) My, Pierwsza Brygada była pieśnią I Brygady Legionów Polskich, dowodzonych przez Józefa Piłsudskiego. Znana jest również pod tytułem Legiony to żołnierska nuta. Powstała w 1916 roku. Słowa napisali Tadeusz Biernacki, Andrzej Tadeusz Hałaciński. W latach powojennych uważana była przez żołnierzy Marszałka Piłsudskiego niemal za hymn państwowy. Kiedy w latach 1926-1927 rozpoczęła się dyskusja, którą ze znanych pieśni uznać jako hymn państwowy, m.in. proponowano, aby połączyć Mazurka Dąbrowskiego z Pierwszą Brygadą.

Jeszcze jeden mazur dzisiaj (muz. Fabian Tymulski, sł.Ludwik Lubieński.

 Jeszcze jeden mazur dzisiaj (Ostatni mazur). Bardzo popularny do dziś mazur jest w repertuarze wielu zespołów estrady wojskowej i zespołów ludowych. Autorem tekstu Ostatniego mazura jest Ludwik Ksawer Łubiński (1839-1892), twórca wierszowanych utworów patriotycznych, uczestnik Powstania Styczniowego. Twórcą melodii jest Fabian Tymolski (1828-1885), kompozytor około 200 tańców (mazurków, polonezów, polek, marszów, krakowiaków i kołomyjek), znany dzisiaj tylko z tej jednej pieśni.

 Wisło moja Wisło szara op.46 (muz. Henryk Górecki) 1981 r na chór mieszany a capella wszystkie do tekstów i melodii tradycyjnych zaczerpniętych ze zbiorów Jadwigi Gorzechowskiej i Marii Kaczurbiny ("Szeroka woda" oraz "Jak to dawniej na Kurpiach bywało")

 Jak długo w sercu naszym słowa: Konstanty Krumłowski)

 O mój rozmarynie. Jedna z najbardziej znanych i lubianych piosenek żołnierskich powstała przed I wojną światową. Ludowa melodia pieśni pochodzi z XVII wieku. Test złożony z kilku zwrotek jest dziełem kilku autorów, wśród nich hrabiego Wacława Denhoffa-Czarnockiego (1895-1927), poety, twórcy wierszy patriotyczno-żolnierskich, podporucznika I Brygady Legionów, obrońcy Lwowa. Pieśń ta bardzo rozpowszechniła się w czasie działań wojennych 1914-1918. Od tego czasu należy do najczęściej śpiewanych piosenek żołnierskich.

Piechota  sł.i muz Leon Łuskino LMuzyka na melodię rosyjskiej pieśni wojskowej "Czornyje oczy da biełaja grudź"
Rok powstania to prawdopodobnie rok 1917, pierwszy raz pieśń została opublikowana w śpiewniku WP z 1929 roku.

Kozak Moniuszko, Jan Czeczot. Stanisław Moniuszko, uznany za “Ojca opery polskiej”, jest także naszym najwybitniejszym twórcą pieśni. Już sama ich liczba jest imponująca, Jachimecki określił ją na 267, wg innych źródeł ilość pieśni przekroczyła 300. Większość została zebrana i wydana w postaci Śpiewników domowych, z których 6 opublikowano za życia kompozytora, a po śmierci – 6 następnych, zawierających pieśni wydane wcześniej osobno.

Już we wczesnym dzieciństwie Moniuszko zetknął się, przy okazji różnych uroczystości i obrzędów, z polską muzyką ludową, niepozbawioną jednak wpływów białoruskich i ukraińskich. Stanowiło to inspirację dla późniejszej twórczości pieśniarskiej. Rok 1838 – wydanie pierwszych pieśni Moniuszki - należy uznać za datę epokową w historii muzyki polskiej. Młody kompozytor podjął decyzję o przygotowaniu utworów w formie wydawanych kolejno zeszytów pod nazwą Śpiewników domowych.

Było to artystyczne credo Moniuszki – potrzeba rozwoju kultury śpiewu “domowego” i podnoszenie jego poziomu. Chcąc zrealizować swe ideały, musiał się również kierować rozsądkiem, dostosowując stopień trudności do możliwości wokalnych i akompaniatorskich przyszłych wykonawców. Z założenia były to pieśni na jeden głos z towarzyszeniem fortepianu, komponowane do tekstów największych polskich poetów

Pieśń Kozak pochodzi  z VI Śpiewnika Domowego w  VI Śpiewniku domowym znalazły się m.in. Powrót taty, Rybka Do Niemna, Sen, Pieszczotka, Stary kapral, Starość, Kozak. Powstał on ok. 1859 roku

Przybyli ułani ...  słowa F. Gwiżdż, (Pieśń Czwartego Szwadronu). Pieśń Przybyłi ułani pod okienko powstała w 1914 roku. Autorem tekstu ułożonego do melodii ludowej jest Feliks Gwiżdż (1885-1952), dziennikarz, literat, działacz niepodległościowy, oficer IV Pułku Piechoty Legionów.

Pieśń "O mój rozmarynie" powstała prawdopodobnie w czasie I wojny światowej w formacji "Beliniaków". Istnieją też źródła mówiące o jej powstaniu dopiero po I wojnie światowej, a nawet po wojnie polsko-radzieckiej 1920. Początkowo składała się ona z 6 zwrotek, w miarę upływu czasu dodawano kolejne. Jeszcze w latach 30. w radiu polskim nadawano wersję 6-zwrotkową. Jednak w śpiewnikach wydawanych w czasie okupacji spotyka się nawet i 14 zwrotkowe teksty pieśni. Jest to najpiękniejsza ułańska pieśń mająca swojego rodzaju fabułę. Młody mężczyzna, zakochany w pewnej kobiecie, idzie do niej i prosi ją o rękę. Dziewczyna odrzuca jego zaręczyny, on zrozpaczony postanawia zaciągnąć się do ułanów. Tam otrzymuje sprzęt, o czym opowiada każda zwrotka (dadzą mi: konika cisawego, ostrą szabelkę, kabacik, buciki, manierkę, mundur itd.). Śpiewana w okresie Polski Ludowej przez harcerzy, żołnierzy i zwykłych ludzi. Po upadku komunizmu dodano nową zwrotkę o otrzymaniu naszyjnika z Matką Boską, żeby chroniła właściciela w wojnie z Rosją. Do dziś piosenka nadal popularna, jednak tylko w 6 zwrotkowej wersji, rzadko spotyka się osoby znające więcej zwrotek.  

Po odśpiewaniu pieśni patriotycznych pan Władysław Zabój wyrecytował wiersz o Wałbrzychu swojego autorstwa.

W II części koncertu zgromadzona publiczność usłyszała pieśni zaliczane do kanonu muzyki lekkiej, łatwej i przyjemnej:

 Laura i Filon, Suliko, Zabrałaś serce moje, Złoty pierścionek, Ali Baba. Szczególny aplauz uzyskała pieśń z filmu „Ogniem i mieczem” Dumka na dwa serca, która w oryginale wykonywana jest przez Edytę Górniak i Mietka Szczęśniaka. Zgromadzona publiczność nie szczędziła gromkich braw oraz bisów.

 Skład zespołu „Marianki:

  • Żarkowska Janina

  • Sudak Irena

  • Sudak Stanisław

  • Słomowicz Bożena

  • Małek Franciszek

  • Kandziu Marianna

  • Sójka Mirosława

  • Więcek Irena

  • Zabój Władysław

  • Walczak Alicja

  • Lampa Janusz

  • Fałdzińska Alicja

  • Krajewska Rosina

  • Mackiewicz Henryka

  • Grabarczyk Helena

  • Bednarz Teresa

  • Czapska Krystyna

  • Kurdzielewicz Krystyna

  • Kotlarz Józef

   
 
   
 
   
 
   
 
   

 


 

do góry  |