AKTUALNOŚCI

  
 

Wycieczka do Karlowych Warów
15.11.2013 

W dniu 13 listopada 2013 b.r. w świetlicy Ośrodka Społeczno-Kulturalnego Spółdzielni Mieszkaniowej Podzamcze w Wałbrzychu zgromadziła się publiczność, która brała udział w podróży do Karlowych Warów. Autorem prezentacji p.t. „ Karlowe Wary – perła w trójkącie uzdrowisk” wzbogaconej ciekawymi spostrzeżeniami był Grzegorz Rozpendowski, miłośnik turystyki i zwiedzania.

Pokaz multimedialny o największym czeskim uzdrowisku i największym z miast tworzących tzw. zachodnioczeski trójkąt uzdrowiskowy (Karlowe Wary – Mariańskie Łaźnie – Franciszkowe Łaźnie) rozpoczął się nawiązaniem do historii Karlowych Warów sięgającej do 1350 r. Wówczas przyszły cesarz Karol IV postanowił przy odkrytym nad rzeką Ciepłą, w lasach łokieckich, gorącym źródle założyć osadę nazwaną Gorące Łaźnie koło Łokci, przemianowaną potem od imienia Karol (Karl) na Karlowe Wary. Przedstawione zostały sylwetki znanych postaci przebywających w tym uzdrowisku, a także nawiązanie do zapoczątkowanego w 1946 r Międzynarodowego Festiwalu Filmowego.

Znajduje się tam 79 gorących źródeł, z których bije woda mineralna o właściwościach leczniczych powstająca w granitowych skałach macierzystych na głębokości ok. 2 km pod ziemią. Temperatura karlowarskich wód waha się między 41 a 73°C. 13 źródeł, bijących w centrum miasta, jest ujęte w specjalnie wybudowanych kolumnadach, czyli odpowiednikach polskich pijalni wód.

Przedstawiona został również architektura i układ przestrzenny uzdrowiska. Historyczne centrum Karlowych Warów stanowi jedyny w swoim rodzaju zespół architektoniczny tworzony przez wielkomiejskie kamienice, wille, domy zdrojowe i kolumnady. Najliczniej reprezentowane są wszystkie odmiany historyzmu i secesja. Wśród przybyłych gości dominowały osoby aktywnie uprawiające turystykę, będące członkami Wałbrzyskiego Klubu Wędrowców.

 

   

   

   

   

   

 

    


 

do góry  |